Prvi postanek naredim na Jeprci, od koder imam lep pogled na nakovalo. Na njegovem južnem delu so se pričeli pojavljati "mammatus-i".
Turbolentno ozračje dodobra premeša močan jet, ki piha v smeri JV. Slednjega je omenjal tudi Estofex. Mammatusi vedno bolj dobivajo svojo značilno obliko.
V nakovalu se med "mammatusi" vidijo sledi močnega vetra, ki jim kvari obliko. Odpravim se proti Mengeškem polju, kjer nameravam prestreči nevihto.
Ravno, ko prispem na polje me pokliče žena, ki mi sporoči da se na pobočju Križne gore že narivajo oblaki napredujoče celice. Nekaj fotografij naredi tudi ona.
V daljavi se že vidijo prvi obrisi celice, ki se na pobočjih nad Sorškim in Kranjskim poljem počasi nabirajo, ter se pustijo nad polji.
Tu celica že pridobiva značilno obliko; pričenja se formacija "shelf-a".
Že izoblikovan "shelf cloud" se prične spuščati nad polje, v njegovem prednjem delu se pojavi zametek "wall cloud-a".
Mezociklon s strijacijam, v njegovem zadnjem delu pa dežna zavesa. Žena mi mi poroča o močnimi nalivu z nekaj sodre p. VP Trnje je zabeležila max. sunek vetra 25 km/h, kar je razumljivo saj leži pod pobočjem Križne gore, kjer so običajno sunki ob nevihtah iz Z manjši.
Ko prispem na Mengeško polje je pogled na nevihtno celico impresiven.
V spodnjem delu celice se že vidi shelf. Odločam se za premik južneje vendar se zadnji trenutek odločim,da ostanem na Mengeškem polju.
Ob pogledu na radarsko sliko opazim, da prvi celici sledita še dve. Razpihani oblaki na prednjem desnem delu celice nakazujejo na močan vzgornik, ki celico ohranja pri življenju.
Žal se prične temniti, pomanjkanje svetlobe pa vpliva na kvaliteto fotografij. Vmes pokličem še @paradolfa, ki se nam kasneje pridruži pri spremljanju nevihte.
Vedno bolj se izrisuje "shelf", celica se nam z hitro približuje. Slednjo spremljajo pogoste razelektritve, ki pa jim ne posvečam velike pozornosti.
Glede na moč celice upam na nastanek "wall cloud-a". Andraž mi medtem po gsm-u sporoči o orkanskem vetru in toči v Bohinju.
Izbrali smo dobro pozicijo za fotografiranje, saj se celica odmika v levo proti goram.
Razelektritev v notranjosti supercelice razkrije striacije. Človek ostane brez besed.
Celica drvi mimo nas, spodnji del "shelfa" pa tik nad tlemi. Pred njo piha močan "outflow", ki vedno bolj pridobiva na moči.
Zadnja slika prve celice, ki je odbrzela tik mimo nas. V popolni temi je bilo težko razločiti strukture oblakov, razelektritve pa zaradi dežne zavese v zadnjem delu niso bile tako dobro vidne.
Pokratkem posvetu se prestavimo na drugo lokacijo in sicer južneje proti Mengšu v izogib dežni zavesi. V upanju, da ujamemo kako strelo, skoraj spregledamo enkraten "beaver tail" druge celice.
Vse bolj pogosto se pojavljajo tudi razelektritve.
Svetloba razelektritev razkrije strukturo celice. Ogromen wall se dobesedno plazi po tleh.
V popolni temi je težko razločiti formo. Na tej fotografiji se vidi impozanten "wall cloud".
Razelektritve tipa CC se dobesedno sprehajajo nad našimi glavami. Postaja nevarno.
Povozi nas naliv z manjšo točo in pogostimi razelektritvami. Fotografiranje v dežju ni več mogoče, zato e odpravim proti domu, kjer me spremlja močan naliv, na srečo brez ledenih dodatkov.
Namestim se na domačem balkonu, od koder imam dober pogled na celotno Sorško polje, ki mi ob nevihtah servira strele kot na pladnju. V dobrih desetih minutah natanjejo spodnje fotografije, saj se bliska kot za stavo.
Ni komentarjev:
Objavite komentar