Sedaj pa k razelektritvam, ki bodo glavna tema tega bloga. Torej, kako sloh nastane strela?
Največji problem predstavlja, še vedno, že kar prvi korak pri tvorbi strele. Celoten cikel do nastanka strele se namreč začne s separacijo nabojev v nevihtnem oblaku. Z raznovrstnimi poskusi, tudi z letalskimi preleti nevihtnih oblakov, so namreč ugotovili, da je vrh nevihtnega oblaka med 6 in 7 km nad zemljo pozitivno nabit, medtem ko je spodnji konec oblaka na višini 3 do 4 km nabit negativno. Naboj, ki ga nosi spodnji del oblaka, je dovolj velik, da povzroči med površjem zemlje in spodnjim slojem oblaka napetostno razliko, ki dosega 20, 30 ali pa celo tja do 100 milijonov voltov (za primerjavo- navadna baterija ima napetost 1,5 volta). Velika električna polja nato povzročijo ionizacijo zraka in pa električni preboj. Ob preboju stečejo negativni naboji z dna oblaka do površine zemlje v obliki strelinega bliska. Za nastanek strele je torej ključnega pomena razumevanje procesa, ki vodi do separacije nabojev, to je do pojava, ko so deli nevihtnega oblaka na različnih višinah različno nabiti. Seveda obstaja nekaj precej kompleksnih teorij, ki skušajo razjasniti zagonetko, na žalost pa nobena ni zadovoljiva v vseh pogledih.
Sedaj pa k fotografiji strel. Samo fotografiranje strel ni tako zelo kompleksna stvar, ko enkrat poznaš priprave in nastavitve fotoaparata. V naslednjih objavah bom razložil nastavitve v detajle.
Sledi prva reportaža s terena, ki je nastala dne 24.05. 2011
Pritisnem na sprožilo. Waw že prva fotka - zadetek v polno. Današnja noč bo nora strele švigajo vse okoli mene in nad mano. Nastalo je kup dobrih fotk.
Toliko za začetek.
Dejan, čestitke za blog in zelo izčrpen tekst!
OdgovoriIzbrišiKar tako naprej, te bom spremljal :))
Max